Treeplanting women van Kandiga
Girl-power op zijn Ghanees
Sinds 2006 ondersteunt VvC een kleinschalig vrouwen boomplantproject in Kandiga (het geboortedorp van de naamgever van onze stichting). 58 Vrouwen van het platteland van Kandiga hebben zich verenigd in deze club; The Kandiga friends of trees club.

Enkele vrouwen in t-shirts van de Nieuwjaarsduik Horst (2009).
Doel van de club is om de structurele honger te bestrijden. Met de club leggen de vrouwen de basis voor een groene toekomst voor hun gezin, en in het bijzonder voor hun opgroeiende kinderen. In de boomkwekerij worden bomen gekweekt voor aanplant rond de compounts (boerderijtjes). De vruchtdragende bomen leveren voedsel en grondstoffen voor zeep, zalfjes en boter. Daarnaast worden de bladeren gebruikt voor dakbedekking of veevoeder. Het snoeihout wordt gebruikt als brandhout of voor het maken van afscheidingen. Onder de bomen kunnen schaduwgewassen gekweekt worden.
Een groot deel van de geënte bomen wordt verkocht waardoor er geld in het laatje komt. De vrouwen bepalen zelf wat er met het geld gebeurt: investeren in de kwekerij of in gemeenschappelijke voorzieningen als een school of een waterput.
Naast deze resultaten op korte termijn is er ook een duurzaam effect. Door de aanplant van bomen erodeert de bodem minder snel. In het regenseizoen valt in Ghana in drie maanden net zoveel regen als in Nederland in een heel jaar! Door de aangeplante bomen spoelt de vruchtbare grond niet weg en is het mogelijk deze te gebruiken als landbouwgrond.
De grootste wens van de vrouwen is inmiddels met hulp van VvC gerealiseerd: een waterput op het perceel waar nu bomen gekweekt worden. Deze put was hard nodig; Na het regenseizoen vallen zowel de rivier als lokale dammen droog. Het zal duidelijk zijn dat het onder deze omstandigheden moeilijk is om bomen te kweken.
Het is overigens überhaupt moeilijk om bomen op te kweken. Naast de kuddes vee zijn het vooral geiten die schade aan de boompjes aanbrengen. Als de droogte toeslaat moeten de jonge boompjes het ontgelden. Omdat een afrastering om een perceel te duur en bovendien cultuurvreemd is, maken de vrouwen van het project kleimuurtjes rondom de jonge aanplant. Naast de bescherming tegen vraat, verdampt het vocht rondom de boompjes op deze manier minder snel en worden ze beschermd tegen het felle zonlicht.
Bij het gebrek aan water werd er in het verleden naar andere manieren gezocht om aan water te komen. Uit beeld-rapportage van enkele jaren geleden blijkt dat de vrouwen op de bodem van de drooggevallen rivier begonnen zijn met graven in de hoop op water te stuiten. Een indrukwekkend gezicht: bijna 50 vrouwen schouder aan schouder aan het werk. De een graaft met een hak, de ander vult de manden met zand en weer een ander voert het zand af. Een fraai staaltje van girl-power op zijn Ghanees. Met de komst van de put is deze tijdrovende extra activiteit niet meer nodig en komen er andere wensen in beeld; momenteel werken de vrouwen aan de bouw van een kinderopvangplaats in de buurt van het boomplantproject. Door deze kinderopvang in de buurt van het project te realiseren, kunnen de vrouwen elkaar met grotere regelmaat bij het project ontmoeten.
De vrouwen hebben ter ondersteuning een mannelijke projectleider benadert die voor de dames de administratie en de contacten met de Chief onderhoud. Deze projectleider, Patrick Agesoba, is ook degene die de contacten onderhoud met VvC.
